Rumkale

rumkale-tepeden-gorunum

Rumkale

FIRATIN İNCİSİ; RUMKALE

dogu-yonundeGörsel açının en uygun olduğu ilk yer olarak arabayla Yavuzeli üzerinden Rumkale’ye gittiğinizde Kasaba Köyünden hemen sonra, yokuştan inmeden solda Şıho amcanın tarlasına girip uçurum kenarından yürüyüp Rumkale’nin karşısına orta bölgesine geldiğinizde doyumsuz manzaraya ulaşmış olursunuz. Öncelikle tarlaya girmek için izin almalısınız. Yürüyüşte bastığınız yerlere dikkat etmeniz gerekmektedir, kayalarda yarıklar bulunmaktadır, birde zehirli sürüngenler bulunmaktadır. Bu açı Fırat, Rumkale ve Merzimen çayının orta noktasına denk gelmektedir.

Bulunduğunuz bu açıdan biraz daha sola yürüyüp, tepeyi çıktığınızda en üst noktada bir güzel görüntü daha çıkar karşınıza, sola doğru yürüyüp en uç noktaya vardığınızda da Fırat Havzasının derinliği muhteşemdir. Sol tarafta Savaşan Köyünün suyun içinde fışkırırcasına duran minaresi karşınızdadır. Bu üç açıdan bolca fotoğraf çekiniz veya zamanı durdurmak için video film çekebilirsiniz.

Diğer güzel görüntülere ancak tekne tutarak varabilirisiniz. Kasaba köyünün Fırat kıyılarında çok sayıda tekne bulunmaktadır. Tekne ile anlaştıktan sonra Rumkale’nin tam karşısındaki tarlanın en üste çıktığınızda Rumkale’nin doğu bölgesi ve hendek karşınızdadır, ışığı iyi kullanmak için saat 10-11 civarları en uygun saatlerdir.

Tekneyle kralın oğlunun mağarası bölgesinde birkaç saatlik çıkışı göze alırsanız Rumkale’nin sırtlarına çıkarsınız, aynı bölgeye arabayla kamışlı köyü sınırlarından ulaşabilirsiniz. En üstte noktada Rumkale ayaklarınızın altındadır. Burada ağaç bulunmaktadır yazın yakıcı güneşinde korunmak için yanınızda şapka bulundurunuz.

kamisli-bolgesiDOĞU YÖNÜNDE RUMKALENİN GÖRÜNÜMÜ.

HENDEK MEMLÜLÜKLER TARAFINDAN YAPILMIŞTIR.

Rumkale, Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri’ne döküldüğü alanda bulunan dik dağın üzerine yapılmıştır. Surların bulunduğu bölgedeki dağ yamacı oyularak dikleştirilmiş, surlar ve kaya birbirinin içine geçmiştir. Nerenin kaya, nerenin sur olduğunu, anlamak güçleşmektedir. Rumkale’nin dağla birleştiği güney bölgesi30 metrederinliğinde20 metregenişliğinde kayadan oyularak yapılan hendekle dağ ile ilişkisi kesilmiştir. Hendeğin batısında Merzimen Çayı bulunmaktadır. Doğusundaki kayaların yakınında ise taşocağı vardır.Hendeğin güneyinde bulunan kaya duvarında Arapça yazılar ile iki haç işareti bulunmaktadır.Memlüklüler, Rum Kale’sini ele geçirdikten sonra bu hendeği yapmışlardır.Buradaki yazıtta bu dönemden kalmadır. Yazıtta arpça allah, muhammet yazmaktadır.bu kitabede göstermektedir ki hendek memlüklüler kaleyi aldıktan sonra yapmışlardır. Sanki bu hendeği biz yaptık dercesinede burada yaşayan hıristiyanlar hendeğin bellirli bölgelerine haç işaretleri yapmışlardır.hendeği gezmek zordur. Ama heycan yaşamak isteyenlerde öneririm.ayakabınızın dağcı ayakabısı olması yararınızadır.

RUMKALENİN TEPEDEN GÖRÜNÜMÜ.

İKİ GİRİŞ KAPISI VARDIR.

rumkale-tepeden-gorunumRumkale 120×230 metre boyutundadır. Kapladığı alan 3500 metrekaredir. İki giriş kapısı doğuda ve batıda bulunmaktadır. Doğudan kayaya oyulmuş dik merdiven basamaklarıyla kapıya ulaşılır. Doğu cephesindeki bu kapı dikdörtgen yapıdadır. Kapının örtü sistemi yıkılmıştır. Giriş güney cephededir. Batı surlarında kuzeyden itibaren birinci kapı dikdörtgen planlıdır. İkinci kapı kareye yakındır. Örtü sistemi yıkıktır. Hellenkenper Planı’na (1876)göre kolları iki serbest paye ve duvarlara atılmış haç tonozla örtülüdür. Bu bölgede,araştırma yapan Nöldeke’ye göre Rumkale’nin Ermenice yazılmış kitabesi altında Selçuklu üslubunda aslan tasvirleri ve Arapça bir kitabe daha vardır. Günümüzde bu kitabede geriye kalan yazıları çok dikkat etmezseniz bu yazılar gözden kaçabilir.Çoğu kaynakta bu kitabenin yok olduğunu yazmaktadır.Ben kaleyi değişik zamanlarda çok sayıda gezdiğim halde yıllar sonra burdaki kitabede geriye kalan yazıları ancak bu kapıyı son ziyaretimde görebildim. Humann ve Puschthein’in seyahatnamelerinde bahsettikleri kaleyi tanıtmayı amaçlayan kitabenin bu olabileceği düşünülmektedir. Kaynakları onaylarcasına yakın zamanda plansız yapılan düzenlmede bu yazıtlar yok edilmiştir. Çünkü dikkatli bakılmazsa belli olmayan bu yazıt plansız proğramsız ne olduğu belli olmayan bir çalışma sonucu kayıtlara geçtiği gibi yok edilmiştir. Üçüncü kapı tamamen harap olmuştur. Hellenkenper’e göre zemindeki izlerden çokgen biçiminde olduğu anlaşılmaktadır. Dördüncü kapı kare planlı, haç tonoz örtülüdür. Nöldeke birinci kapının olduğu bölümde bir türbe ve bir iskele olduğundan söz eder. Bugün bu yerler sular altındadır. Hiçbir kazı çalışması yapılmamıştır. Bu bölgede toplam dört kapı bulunmakla birlikte giriş yolu tektir. Her terasta bir kapı yapılmak suretiyle güvenlik sağlanmıştır.

MERZİMEN BÖLGESİNDEN RUMKAALENİN GÖRÜNÜMÜ.

KARA YOLU İLE ULAŞILINABİLİNİR.

Rumkale bu bölgedeki en eski yerleşimi barındırmaktadır. Bölgeye hakim yapısı ile her zaman ilgi odağı olan rumkale günümüzde de nerdeye bu bölgenin turizm merkezi haline gelmiştir.Tekene turları turistleri genelikle Rumkalenin etrafında gezdirmektedir. Rahat olan bu gezi tarzı ile Rumkalenin güzeliklerini göremezsiniz.

Eğer rumkaleyi görmediyseniz çok şey kayıp etmişsinizdir. Gezerken uygun ayakkabı ve elbise giymeniz yararınıza olacaktır.

Rumkale Gaziantep’e 62 km uzaklıktadır. Arabanızla gidecekseniz yavuzeli üzerinde gitmeniz gerekmektedir. Ama halfetiye gidip tekne ile rumkaleyi gezebilirisiniz. Pazar gününüz zamanınız bolsa zeugmaya gidip kumla gemisiyle birecik barajı üzerinde güzel manzaralar eşliğinde Rumkale‘yi gezebilirsiniz.

Gaziantep web tasarım